Poznaj przyczyny wilgoci, by lepiej dobrać metody osuszania. 

Badania na zasolenie i zawilgocenie w murze

Precyzyjna diagnoza stanu murów to klucz do skutecznego osuszania i zabezpieczenia budynku przed wilgocią. W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne badania na zasolenie i zawilgocenie murów, które wykonujemy w nowoczesnym laboratorium badawczym.

Dzięki korzystaniu z usług laboratorium badawczego akredytowanego przez Polskie Centrum Akredytacji (nr AB 1904), możemy zapewnić niezależność i najwyższą dokładność analiz, co przekłada się na skuteczność naszych działań osuszających.

Poznaj ofertę na badania zawilgocenia i zasolenia

Dlaczego badania są tak ważne?

Zawilgocenie murów często wiąże się z obecnością soli budowlanych, które mogą przenikać do ścian wraz z wodą.
Sole te, osadzając się na powierzchni murów, mogą powodować korozję materiałów budowlanych i negatywnie wpływać na strukturę budynku. Dlatego tak ważne jest, aby przed przystąpieniem do osuszania dokładnie zbadać zarówno poziom wilgoci, jak i zasolenie ścian.

Wybierając nasze usługi badawcze, masz pewność, że diagnoza stanu Twojego budynku będzie oparta na najnowszych i najbardziej niezawodnych metodach. Dzięki korzystaniu z akredytowanego laboratorium, możemy zapewnić niezależność i najwyższą dokładność analiz, które są fundamentem skutecznych działań osuszających.

osuszanie ścian

Co oferujemy?

Metoda Grawimetryczna

Badanie grawimetryczne, wykonywane zgodnie z normą PN-EN ISO 12570 „Cieplno-wilgotnościowe właściwości materiałów i wyrobów budowlanych – określanie wilgotności przez suszenie w podwyższonej temperaturze”,  pozwala na określenie zawartości wody w murze. Podstawowym, stosowanym na rynku parametrem charakteryzującym zawilgocenie murów jest wilgotność masowa. Wartość ta wyrażana jest stosunkiem procentowym masy wody zawartej w badanej próbce materiału do jej masy w stanie suchym. Wynik jest determinowany ubytkiem masy próbki umieszczonej w pojemniku pod wpływem podwyższonej temperatury. Wyniki pozwalają na określenie przyczyny zawilgocenia, co umożliwia właściwy dobór zabezpieczenia przeciwwilgociowego oraz skuteczność zastosowanej metody zabezpieczenia muru.

Miareczkowanie Karla Fischera

Miareczkowania Karla Fischera (KF), wykonywane zgodnie z normą PN-EN ISO 16682 „Konserwacja dziedzictwa kulturowego – Metody pomiaru zawartości wilgoci lub wody w materiałach nieruchomego dziedzictwa kulturowego”, jest chemiczną metodą badania zawilgocenia. Zaletą tej metody jest duża dokładność procentowego oznaczania wody w próbce. Z uwagi na pobieranie bardzo małych próbek metoda miareczkowania KF należy do najmniej inwazyjnych metod oznaczania poziomu zawilgocenia muru i jest rekomendowana przy działaniach konserwatorskich.

Badanie Zasolenia

Badanie zasolenia murów, wykonywane zgodnie z normą PN-EN ISO 16455 „Konserwacja dziedzictwa kulturowego – Ekstrahowanie i pomiar zawartości soli rozpuszczalnych w kamieniu naturalnym i materiałach pokrewnych zasobów dziedzictwa kultury”, metodą chromatografii jonowej pozwala na uzyskanie informacji odnośnie rodzaju zasolenia i jego ilości. Stosowana technika analityczna zaliczana jest do najdokładniejszych, dostępnych badań na rynku. Z uwagi na pobieranie bardzo małych próbek, metoda należy do najmniej inwazyjnych i jest zalecaną metodą badań zasolenia murów podczas działań konserwatorskich. Badanie pozwala na wyciąganie wniosków co do przyczyny odpadania tynków, łuszczenia farby, plam na ścianach oraz degradacji muru. Dodatkowo, oznaczenie rodzaju i ilości  soli występujących w murze, pozwala na dobranie odpowiedniej technologii tynków renowacyjnych WTA oraz określenie źródła zawilgocenia muru.

Badania Wilgotności Higroskopijnej

Metoda badania wilgotności sorpcyjnej zgodnie z ÖNORM B 3355 „Osuszanie murów – diagnoza budynku, zasady planowania, wykonywania i monitorowania” pozwala na ustalenie, ile materiał może pochłonąć wilgoci z powietrza. Dzięki temu możemy przewidzieć, w jaki sposób mury będą zachowywać się w różnych warunkach, co jest niezbędne przy opracowywaniu planu osuszania i zabezpieczania budynku. Analiza sorpcyjna pozwala również na ocenę efektywności zastosowanych metod osuszania.

Poznaj ofertę na badania zawilgocenia i zasolenia

Jesteśmy tu by pomóc

Bezpłatna pomoc specjalisty

  • CENTRALA AQUAPOL

    Generalne Przedstawicielstwo w Polsce
    ul. Żeromskiego 12
    58-160 Świebodzice
    woj. dolnośląskie

Zapraszamy na nasz blog o osuszaniu budynków

Szybki kontakt

osuszanie ścian

Skontaktuj się z nami jeszcze dzisiaj

Wypełnij formularz, zostaw swoje dane, jeden z naszych konsultantów wkrótce się z Tobą skontaktuje.