Zadbanie o ograniczenie strat cieplnych poprzez fundamenty budynku, jest niezwykle ważnym zagadnieniem przy budowie domu. Zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, inwestor ma obowiązek spełnienia odpowiednich wymogów związanych z izolacyjnością termiczną. Nie ma również wątpliwości, że niesie to ze sobą wiele zalet dla samych użytkowników obiektu.
Zawilgocone fundamenty i mury, szybciej tracą ciepło.
Aby w pełni uzyskać pożądany efekt skutecznie ocieplonych fundamentów, należy zapewnić zarówno izolację przeciwwodną, jak i izolację termiczną. Wspomniana jako pierwsza, hydroizolacja zapewni ochronę przed wilgocią znajdującą się w gruncie. Jest to niezwykle istotne, ponieważ ewentualne przenikanie wilgoci do fundamentów, a następnie do ścian budynku, będzie przyczyną wielu problemów. Poczynając od stopniowego osłabiania konstrukcji, przez uciążliwe objawy na ścianach, kończąc na zwiększonych kosztach ogrzewania.
Izolacja przeciwwodna i izolacja fundamentów.
Jeżeli ściany fundamentowe nie są zbudowane z keramzytobetonu, który posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, wskazane jest ocieplenie fundamentów. Zgodnie z przepisami, ocieplenie powinno zostać wykonane 1m poniżej terenu gruntu. W praktyce natomiast, najczęściej wykonuje się izolację termiczną aż do ławy fundamentowej.
Materiały które stosuje się w izolacji fundamentów, muszą charakteryzować się odpornością na wodę oraz niską nasiąkliwością. Zalicza się do nich:
- Polistyren ekstrudowany
- Pianka poliuretanowa
- Styropian
- Wełna mineralna
Mimo ich wspólnych cech, występują też istotne różnice, które należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniego materiału. Każdy ma konkretny obszar zastosowań i sprawdzi się lepiej lub gorzej w danym miejscu. Również grubość stosowanych materiałów jest różna. W określonych przypadkach, dla dodatkowej ochrony należy użyć również folii kubełkowej.
Autor: Marcin Hołowacz